Проект сприяння розвитку ОСББ

Проект «Активні мешканці – ефективні власники». Даний проект реалізовувався Фундацією ініціатив менеджерських з міста Любліна  (РП) та Асоціацією регіонального розвитку з міста Луцька (Україна) за підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща в рамках програми  «Закордонна допомога 2014» та програми Польсько-Американського Фонду Свободи.

Історія створення та функціонування об’єднань власників житла досить давня та різноманітна за формами , як то: будівельні союзи в Німеччині, різноманітні товариства у Великобританії, міста-сади в Російській імперії, сучасніоб’єднання власників (кондомініум)  у Франції і Великобританії, Іспанії і Польщі, Німеччині і Канаді, країнах Прибалтики і Скандинавії. Розвиваються об’єднання власників в Росії і Білорусі, Казахстані і Молдові. І це далеко не всі країни, де вже «прижилися» та «приживаються» об’єднання власників.

На сьогодні створюються та розвиваються такі об’єднання і в багатьох українських містах. За офіційною статистикою в Україні  діє більше 14 тисяч об’єднань. Із розвитком такої форми управління житловою нерухомістю постає питання підготовки фахівців – професійних управителів .

Саме  проблема відсутності в Україні високопрофесійних фахівців з управління нерухомістю викристалізувалась в процесі реалізації спільного польсько – українського проекту «Активні мешканці-ефективні власники», що реалізовувався Фундацією ініціатив менеджерських з Любліна  та Асоціацією регіонального розвитку з Луцька за підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща в рамках програми  «Закордонна допомога 2014»та програми Польсько-Американського Фонду Свободи.

Останнім часом, багато українських міст на свій розсуд пробують вирішувати цю проблему. Це в основному проведення короткострокових курсів та семінарів для керівників ОСББ, залучення закордонних експертів та фахівців у цій сфері для обміну досвідом з питань управління нерухомістю , та інше. Є спроби ліцензувати спеціальності на рівні вищих навчальних закладів, та готувати уже дипломованих спеціалістів.

В місті Луцьку за ініціативи Асоціації регіонального розвитку спільно із Луцьким національним технічним університетом, за фінансової підтримки Луцької міської ради було розроблено програму «Управитель житловою нерухомістю» і вже  6 листопада 2014 року на базі Луцького національного технічного університету розпочато проведення курсів підвищення кваліфікації в рамках навчальної програми майже для трьох десятків керівників об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Під час проведення занять усі слухачі мають можливість отримати вичерпну інформацію стосовно правового підґрунтя функціонування ОСББ; менеджменту в управлінні житловими будинками; експлуатації житлових будинків та інженерних мереж; забезпечення енергоефективності будівель; збору та утилізації побутових відходів; порядку організації взаємовідносин між постачальниками електричної енергії та її споживачами.

Після закінчення курсів підвищення кваліфікації кожен слухач отримає свідоцтво державного зразка.

Проект  програми підготовки фахівців був розроблений спеціалістами кафедр університету та обговорений  безпосередньо з експертами Асоціації регіонального розвитку та Асоціації ОСББ, що дало змогу більш точно врахувати той об’єм інформації та знань яких потребують слухачі курсів.

Варто зазначити, що проведена робота є прикладом результативної співпраці  органу місцевого самоврядування в особі Луцької міської ради, громадських організацій та вищого навчального закладу.

Маємо чіткі домовленості про продовження такого навчання у наступному бюджетному році, оскільки на сьогодні в Луцьку зареєстровано 133 ОСББ  і поле для діяльності є досить широке. Разом з тим усі зацікавлені сторони чітко бачать вигоди від понесених витрат в процесі спільної діяльності.