Голови об’єднаних громад у Любліні навчаються партиципаційної демократії

 

Протягом двох днів – 17 та 18 грудня – голови об’єднаних громад Волині (Устилузький міський голова Віктор Поліщук, Зимніський сільський голова В’ячеслав Католик, Смолигівський – Галина Прус та Голобський селищний голова Сергій Гарбарук) перебувають із робочим візитом у Польщі.
Сьогодні вони беруть участь у конференції, що відбувається в польському Любліні і стала підсумком реалізації проекту «Зміцнення партиципаційної демократії на Люблінщині». Ініціатором та реалізатором поїздки став директор Офісу реформ у Волинській області, президент «Асоціації регіонального розвитку» Анатолій Пархом’юк, котрий успішно співпрацює з люблінським Фондом Розвитку Центрально-Східної Європи.
Під час конференції експерти обговорять зведені результати досліджень якості життя, що були проведені в трьох ґмінах Люблінщини – Любартув, Ленчна, Ополє Любельське.
І головна ціль проекту – підтримка розвитку партиципаційної демократії на Люблінщині через створення моделі вивчення стану місцевого суспільства на основі знань і досвіду, який успішно протягом багатьох років застосовується у Швейцарії.
– Наші голови, котрі вже довели, що вони – лідери самоврядування на Волині, адже не побоялися першими створити об’єднані територіальні громади, мають бачити і вивчати успішний польський досвід із середини. Бо ж недаремно кажуть: краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Крім того, нам теж необхідно реалізовувати подібні проекти у громадах, адже то – чи не найдієвіший спосіб вивчити проблеми і спільно працювати над їх вирішенням. Тож наступного року «Асоціація регіонального розвитку» проводитиме аналогічний моніторинг в Україні, – розповідає Анатолій Іванович.
Варто зазначити, що окремі голови волинських громад уперше отримали нагоду відвідати сусідню європейську Польщу, досвід організації самоврядування якої Україна активно застосовує в рамках децентралізації влади.
Протягом засідань європейські фахівці поділяться практичими та теоретичними знаннями створення та розвитку партиципаційної демократії на Люблінщині. Ця модель управління ґрунтується на веденні суспільного діалогу і створенні суспільних політик на підставі наукової оцінки задоволення мешканців життям у цій ґміні. А виявлені проблеми стають предметом для дискусій у колі експертів і дебатів у місцевій спільноті, які мають на меті випрацювати ефективні знаряддя для нівелювання тих проблем.
До слова. Модель суспільної партиципації – це – громадський бюджет. Найчастіше – 1% від місцевого. І гроші передаються винятково для розпорядження жителями міста. Тобто люди самі вирішують, на що їх витратити. Торік, кажуть польські експерти, у Любліні на громадський бюджет виділи 10 млн злотих (понад $2,7 млн). 2015-го – 20 млн. Проекти, що отримають найбільшу кількість голосів, є обов’язковими для реалізації.
Такий бюджет охоплює дрібні ініціативи: роботу в парках і дворах, на паркінгах. Наприклад, у місті збудували мікрорайон. Настав час вирішити, де будуть доріжки. Можна самовільно бруківку прокласти, а можна – засіяти травою і подивитися, де ходитимуть люди. А тоді робити доріжки там, де протопчуть стежки. У цьому й полягає партиципаційна ментальність – навчитися слухатися людей.

Офіс реформ у Волинській області