Олика – туристична перлина. Презентація й обговорення макету

 

А в ратуші – психічно хворі…

Олика Ківерцівського р-ну знову у центрі уваги. Бо перлина, тільки не обрамлена, казали представники влади, архітектори та експерти під час презентації «Програми збереження та сучасного розвитку історичних міст Волинської землі», що відбулася сьогодні. Але не тільки про Олику йшлося, а туристичну Волинь загалом.

З чого все почалося? Спілка урбаністів України, до якої входять спеціалізовані проектні організації, розробила «Програму комплексних заходів створення наукової, містобудівної та проектної документації для збереження та сучасного розвитку історичних міст Волинської землі» в рамках проекту Європейського союзу COMUS («Керовані громадою урбаністичні стратегії в історичних містах»).

Директор науково-дослідної компанії «Містобудування історичних і сучасних територіальних об’єднань України» Володимир Заболотний – єдиний, хто залишився зі складу фахівців із галузі реставрації замків та інших історичних об’єктів, розповів, що в варшавських архівах було знайдено документацію щодо Олики часів існування царської імперії та Другої Речі Посполитої. У 90-х у селищі провели інвентаризацію всіх споруд і, наклавши на сучасний стан план 1919-го, напрацювали конкретні пропозиції з розбудови. І враховуючи, що волинські Радзивілли належали до литовської гілки цього князівського роду, то вивчили досвід реконструкцій подібних споруд у Білорусі і Литві. Весь цей досвід дозволив уже після 2010 р. запропонувати ідею не відбудовувати все містечко (бо втратиться автентичність), а зосередитися на конкретних об’єктах у нинішньому історичному центрі: насамперед замок, костьол, церкву і центральну вулицю з торгівельними рядами та центральним майданом, біля якого збереглася споруда ратуші. Після завершення всіх робіт Олика може стати справжнім містом-супутником древнього Луцька, де вітчизняні та закордонні туристи зможуть зупинятися під час подорожей та насолоджуватися місцевими красотами.

«Головне – комплексний підхід до всіх робіт, бо братися за окремі історичні та архітектурні пам’ятки – це неправильно. Тому потрібно виходити до відродження Олики з позиції загальної концепції заходів», – наголосив Андрій

І все це треба робити в рамках щойно розробленого Спілкою урбаністів України проекту Європейського Союзу COMUS «Керовані громадою урбаністичні стратегії в історичних містах», який стосується Волині (Волинська, Рівненська повністю, а також частково навіть Тернопільська, Хмельницька і Житомирська обл. у координатах Володимира-Волинського, Луцька, Каменя-Каширського, Дубровиці, Олевська, Новограда-Волинського, Старокостянтинова, Кременця, Берестечка).

До речі, найдревнішими у Великій Волині є Володимир-Волинський (988 рік заснування), Дубровиця (1005 р.), Луцьк (1085 р.), Турійськ (1097 р.), Дубно (1099 р.) і Острог (1100 р.).

Ідея містечка-супутника Олики сподобалася Юлії Вусенко. Вона нещодавно брала участь на нараді представників міських громад у Львові, і там пролунала основна теза: відродження історичної спадщини має стати пріоритетом.

«А в поєднанні з Луцьким замок відроджена Олика допоможе покращити туристичну та інвестиційну привабливість Волині», – наголосила Юлія Василівна.

У той же час заслужений архітектор України, багаторічний керівник проектної організації «Діпроміст» Андрош Бідзіля закликав місцеву владиу реанімувати містобудівну науку області, яка «фактично вмерла». І всі генеральні плани слід ухвалювати на основі базового, який стосується саме історико-архітектурної спадщини.

Голова правління ВОГО «Асоціація регіонального розвитку» Петро Гоцалюк, котрий, власне, й став локомотивом такої справи, наголошував: чекати успіху одразу не варто, але мовчати про це – означає змиритися і жити так далі.

«Ми подали пропозиції в обласну раду, закликаємо долучитися усі громадські організації, бо туристичний потенціал у нас – шалений. Від Луцька до Олики не надто далека відстань, тож саме там має затриматися турист, котрий приїхав до нас подивитися Луцький замок».

Олицький селищний голова Олена Кашевська заявила, що в сенсі підтримки ідеї розвитку селища ініціатори можуть розраховувати на максимальне сприяння місцевої влади.

«Бо у плані розвитку інфраструктури, чесно кажучи, обласні керівники обділюють нас увагою навіть порівняно з сусіднім селищем Цумань. Туди навідуються часто, а нашим замком майже ніхто не цікавиться. Хіба що нинішній голова облради Ігор Палиця тут побував та вивчив реальний стан справ», – підкреслила.

Керівник місцевої влади також наголосила, що дивні метаморфози децентралізації призвели до того, що казна Олики не збільшила доходи, а втратила понад 1 млн грн надходжень, які були в попередні періоди. Тому реально взяти участь у фінансуванні проектів розбудови не зможе…

Що ж, фахівці та представники ініціативної групи з відродження Олики мають попереду чималу ділянку роботи.

Заступник начальника управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Микола Томчук розповів, що проект реконструкції Олики розроблено давно. Тільки проблема із його утіленням – винятково матеріальна.

Голова правління ГО «Форум українських журналістів», секретар комісії з міжнародної співпраці та європейської інтеграції Громадської ради при облдержадміністрації Володимир Данилюк у цьому сенсі зауважив:

«Всі прекрасно розуміють, що відродити древню Олику за рахунок фінансів українського походження – це утопія. Тому ми ініціюємо залучення до співпраці міжнародну спільноту, адже в довоєнному селищі мешкали великі громади українців, поляків і євреїв. Крім цього, в США живуть дружина та донька сина Януша Радзивілла – Станіслава Альбрехта. Це – дуже впливові люди, адже належать до істеблішменту Сполучених Штатів: Керолайн Лі – рідна сестра Жаклін Кеннеді, дружини Президента Джона Кеннеді. Мало того – Станіслав Радзивілл був хрещеним батьком сина Жаклін і Джона Кеннеді, а глава американської держави хрестив син подружжя Радзивіллів…».

Бо ж, погодьтеся, це не зовсім правильно, коли руки до волинських пам’яток світового значення ні в кого в Україні не доходять, і з усього, що відроджується, можна навести приклад лише реконструкції за польські гроші римсько-католицького костьолу.

А мешканцям Олики, понад 500 із яких працює в психлікарні, головне, щоб лікувальна установа й надалі функціонувала в цьому ж селищі. Нехай і в новому приміщенні, але тут. І це також потрібно враховувати. Бо ж, погодьтеся, це ненормально, коли пацієнти з вадами психіки змушені лікуватися в приміщенні… древньої ратуші, яка в Середньовіччя була осередком органу місцевого самоврядування.

 Роман УСТИМЧУК, “Волинська газета”